Jak na barvy v interiéru

Jak na barvy v interieru

Ke konci loňského roku společnost Pantone představila barvu roku 2018 – Ultra violet. Přiznám se, že tuto fialovou barvu vycházející z modrého pozadí neřadím mezi nejatraktivnější. Stěží si ji dokážu představit v interiéru. Trendy v interiérech jsou ale většinou trvalejší a vydrží déle než jeden rok. Například v západních státech je možné v poslední době pozorovat kombinaci barev Serenity a Rose Quartz, tedy barev roku 2016. Jak tedy na barvy v interiéru, aby prostor vypadal trendy a přitom působil příjemným dojmem?

Světlo

barvy v byte

Základním faktorem, který by měl výběr barvy ovlivňovat, je světlost dané místnosti. Obecně platí, že pokud bude místnost tmavá, musíme se vyvarovat tmavých odstínů, a to nejen u barevných stěn, ale i u tónování ostatních konstrukcí a prvků interiéru. Pokud je interiér řešené místnosti naopak světlý, je vhodnější pro vytvoření příjemnější atmosféry volit tmavší barvu stěn nebo alespoň podlahy.

Velikost místnosti

Podobná pravidla jako u světlosti místnosti platí také u její velikosti. V případě menších místností doporučujeme světlejší tóny, které prostor opticky zvětší. Obzvláště u malých bytů pak kombinaci bílých stěn a dřevěných prvků dokáže vytvořit krásnou atmosféru. Pokud chcete použít tmavší barvu na stěnách v menší místnosti, doporučujeme natřít touto barvou pouze jednu stěnu místnosti.

Funkce místnosti

jak na barvy

Každá místnost má svoji funkci, to bychom měli také zohlednit při výběru barev. Do ložnice se hodí barvy klidnější a studenější, zatímco do obytných místností jsou populárnější barvy teplé, které člověka povzbudí. Samozřejmě je také potřeba zvážit vhodnost barev k samotnému účelu místnosti, taková Baby blue by v pánském salónku asi nepůsobila nejlépe.

Teplá vs. studená

Úvaze, zda je barva teplá, či nikoliv, se přikládá často přehnaný důraz. Jako kdyby toto samotné bylo důležitější než výsledná atmosféra místnosti. Například oranžová je sice barva teplá, ale zvolíme-li nevhodný tón, celkový dojem nás může hodně zklamat.

Objekt v interiéru

Touha ponechat si určité prvky z původního interiéru, není neobvyklá. Mnohdy máme k věcem emocionální vztah a nechceme se jich vzdát. Tento fakt je ovšem potřeba zohlednit i při výběru ostatníchtónů v dané místnosti. Protože všichni chceme mít interiér, který ladí, ne? A o to jde. J

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *